Apple’dan AR/VR gözlükleri için akıllı çorap patenti: Apple Socks

Apple’dan AR/VR gözlükleri için akıllı çorap patenti: Apple Socks

Apple’a yakın kaynaklardan AppleInsider, Apple’ın yeni bir çalışma içerisinde olduğunu ortaya çıkardı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından onaylanan bir patente göre şirket, Apple ekosistemini sensörlü ayakkabılarla gardıroplara kadar getirmeyi planlıyor.

Yeni paylaşılan patente bakıldığında elektromıknatıslara sahip bir çoraptan söz ediliyor. Geliştirilen çorabın AR ve VR deneyimindeki dokunma sistemine destek sağlamak amacıyla geliştirildiği ifade ediliyor. Dokunsal geribildirimin dokunma hissini bir kullanıcıya titreşim veya başka yollarla yapay olarak ileteceği söyleniyor. iPhone’larda kullanuılan geribildirim özelliği geliştirilen çorap tasarımında da karşımıza çıkıyor. Özel olarak tasarlanmış ayakkabılarda dokunsal geri bildirimin kullanıcılara çok sayıda duyum aktarabileceği dile getiriliyor. Sensörlerin sanal ortama bağlı olarak çeşitli yüzeyleri simüle edebileceği konuşuluyor.

Patentte çorapların akıllı telefonlar, tablet ve AR/VR gözlükleriyle uyumlu şekilde çalıştığından da söz ediliyor. Apple bilindiği üzere önümüzdeki yıl VR/AR akıllı gözlüğünü satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu çorapların bu gözlüklerle bir ilgisinin olabileceği dile getiriliyor. Pek tabii çoğu patentte olduğu gibi bu teknolojinin hayatımıza girip girmeyeceği henüz belli değil. Akıllı çorapla ilgili yeni bir gelişme yaşandığında sizlerle paylaşacağız.

Kaynak: yayinyapan.com

Teknoloji