Beklenenden de erken; MINI için tamamen elektrikli markaya dönüşme tarihi verildi

Beklenenden de erken; MINI için tamamen elektrikli markaya dönüşme tarihi verildi

2030 yılı itibarıyla tamamen elektrikli araç satan bir markaya dönüşmesi beklenen MINI, bunu beklenenden de erken yapacak.

2020 yılı itibarıyla ilk elektrikli modeliyle karşımıza çıkan MINI markası, içerisinde bulunduğu BMW grubunun elektrik planlamasından nasibini alıyor. Mercedes’in benzer adımı Smart üzerinden attığı bu dönüşümle birlikte markaların 2030 ve sonrası için tamamen elektrikli otomobil satma çalışmalarının sonuçlarını görüyoruz. Bugün BMW’nin yeni nesil elektrikli otomobil ürün gamında hayati önem taşıyacak i4’ün tanıtımıyla karşımıza çıkan CEO Oliver Zipse, marka kanadındaki yapılanmanın beklenenden 5 yıl önce hayata geçirileceğini duyurdu. Yapılan açıklamayla birlikte İngiltere merkezli markanın 2025 yılından itibaren içten yanmalı modellere veda edeceğini görüyoruz.

MINI ürün gamı için önümüzdeki 4 yıl dönüşüm yılı olacak

BMW CEO’su Oliver Zipse’nin “2025 yılı, içten yanmalı motora sahip son modeli kullanıcılarla buluşturacağımız son yıl olacak” ifadeleriyle açıkladığı gelişmeyle birlikte önümüzdeki 4 yılın bir hayli hareketli geçeceğini söylemek mümkün. Şimdilik sadece bir adet elektrikli model barındıran ürün gamının, kısa sürede çeşitlendirilerek yeni sınırlara kavuşturulması gerekiyor. Electric’in günümüz itibarıyla altyapısı BMW i3s’den geliyor. 184 beygir güç ve 270 Nm torka üreten tek elektrik motorlu bu tek motorlu dinamiklerde aracın 0’dan 100’e hızlanması 7,3 saniye sürüyor. Önden çekişli altyapıyla gelen Electric maksimumda 150 km/s hıza çıkabiliyor. Aracın maksimum menzil değeri ise WLTP standartlarında 232 kilometre olarak biliniyor. Önümüzdeki süreçte markanın SUV olarak sınıflandırılan Countryman modelinin de tamamen elektrikli bir forma bürünmesini bekleyebiliriz. Bununla birlikte tamamen yeni modeller de kendisini gösterebilir.

Kaynak: turkyazi.com

Teknoloji