Beton Duvarlara Son!

Beton Duvarlara Son!

Transparan cephe sistemi estetik görünümlü mimari bir tasarımdır. Transparan cephelerin kullanımı gün ışığını etkin kullanmakta ve iç mekanın güzelliğini dışarıya yansıtmaktadır. Şeffaflığın baz alındığı projelerde, transparan cephe sistemi, taşıyıcı sistemler kullanarak bu sayede çarpıcı mimari yapılar oluşturmak adına kullanılan çerçevesiz cam ile kaplama işlemidir.

 Binanın projesine uygun olarak paslanmaz çelik, cam kolonlar, çelik olan başka bir yapı veya gergi çubuğu gibi farklı sistemlerden oluşur. Cam seçimi uygulamanın genişlik, yükseklik gibi ebatına uygun elde edilecek statik değerlere göre tercih edilir. Transparan cephe uygulamasında sızdırmazlık için, gözlük camları arasında bulunan yatay ve düşey derzlere UV-dirençli silikon yerleştirilir.

  Neden Transparan Cephe?

 Transparan cephe sistemleri, şeffaf bir kullanım alanı sağlamaktadır. Şeffaf çalışma alanları isteyen her mimar en yaygın olarak transparan cephe kullanır. Bu sistem kullanılan her projede iç-dış mekan arasındaki bağlantıyı şeffaf bir şekilde ortaya koyar.

 Transparan cephe sistemi, kullanıldığı alana genişlik hissi sağlar ve bunu gayet iyi hissettirir. Malzemelerin ve aksesuarların paslanmaz özellikte kullanımı sayesinde çok sağlam ve oldukça güvenlidir. Ayrıca, cam olmasından dolayı asla paslanmaz ve kolay temizlenir.

  Transparan Cephe Kullanımı

 Transparan cephe gün ışığı kullanımını en üst düzeye çıkarılmak istendiği herhangi bir yapıda kullanılabilir. Ülkemizde en yaygın kullanım alanları; oteller, alışveriş merkezleri, konutlar, hastaneler, iş merkezleri, özel eğitim merkezleri ve genel merkez binaları gibi projelerdir. Ayrıca son zamanlarda transparan cephe sistemleri kullanılarak toplu taşıma durakları inşa edilmektedir.

  Transparan Cephelerde Camlar

 Sistemlerde temperli tek cam ya da lamine çift cam olarak tercih edilen camlar dört köşesinden rotlar aracılığıyla taşıyıcı camlara bağlanır. Kullanılan bu taşıyıcı rotlar ise paslanmaz elemandan oluşmaktadır. Mimari olarak yapılan tercihe göre taşıyıcılar yatay ve ya düşey şekilde oluşturulabilir. Paslanmaz olan tutucular ise projenin özelliğine göre farklı biçimlerde dizayn edilebilir.

Cam Kolonlu Transparan Cephe seçiminde ise, arka taşıyıcı olmak üzere düşeyde kalın temperli olan cam plakalar kullanılır. Cam plakalar ise düşeyde birbirine paslanmaz çelik lamalar ile birleştirilerek 12 metre yüksekliğine kadar uygulanabilir. Yataylarda ise herhangi bir taşıyıcıya ihtiyaç duyulmaz. Dört taraftan delinen transparan cephe camları paslanmaz rotiller ile arka cam taşıyıcılara bağlanmaktadır.

 Transparan cephe sistemlerinde cam kullanımı lamine tek cam ya da lamine çift cam olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ekonomi