Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

2008 yılında hayatımıza giren ve 2017 yılında adından oldukça söz ettiren 2021 yılında ise  neredeyse herkesin bildiği, öğrendiği hatta işlem yaptığı Bitcoin, özellikle 2021 senesi içerisinde gerçekleşen büyük yükselişi ile birlikte kurumsal firmalar ve yatırımcıları da ikna etmiş görünüyor. 2020 yılı sonunda “Microstrategy”, “Block.one”, “Tesla Corp” gibi büyük, kurumsal şirketlerin resmi olarak Bitcoin alma işlemlerini açıklaması başta Btc olmak üzere kripto para piyasalarına olan güveni artırdı.

Google Trends verilerine de yansıyan bu ilgi artışı Bitcoin Al, Ethereum al, BTC al gibi birçok anahtar kelime ile de açıkça görülebilmektedir.

            Kripto para piyasalarında oluşan bu güven ortamı ile kurumsal yatırımcıların dışında pek çok yeni yatırımcı da bu sektöre yatırım yaparak giriş yapmış oldu. Bu yönelim somut bir şekilde, Google’da 2020 Nisandan 2021 Mart ayına kadar gerçekleştirilen Bitcoin aramalarında karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca aynı süreçte, Kripto para toplam piyasa değerinin de büyük bir artış ile birlikte 200 milyar dolar civarından, 2 trilyon dolara ulaşmasıyla karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

bkz: Google Trends verilerine göre, Dünya genelinde son 1 senede Bitcoin aratma oranları

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

bkz: CMC (CoinMarketCap) verilerine göre Kripto Para toplam piyasa değeri

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

bkz: CMC (CoinMarketCap) verilerine göre Bitcoin’in zaman içindeki değişimi.

Bitcoin ve Teknolojisini anlamak

Bitcoin, 2008 yılında Bitcoin: A Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi isimli bir makale olarak, Satoshi Nakamoto isimli anonim birisi tarafından internet üzerinden yayınlandı. Nakamoto makalede, işlemlere merkezi olmayan bir yaklaşım önerdi ve bu öneriyi blok zincirlerinin oluşturulması ile sonuçlandırdı. Blockchain ismi verilen bu teknolojide, her bir işlem bloklar halinde oluşturularak, ardından gelen bloklarla birleştirilir ve tarihsel bir kayıt halini alır. Herhangi iki cüzdan arasında gerçekleştirilebilecek transfer herkese açık bir şekilde, gözlemlenebilir ancak müdahale edilemez olur. Oluşturulan bu Bitcoin algoritması ile geleneksel finans ve bankacılık sisteminin aksine 3. kişilere ve banka, devlet gibi bir merkezi otoriteye gerek duyulmaksızın transferler gerçekleştirilebilir.

Oluşturulmuş ilk Bitcoin bloğunun adı Genesys’tir. 2009 yılında yaratılan bu blok, ilk olduğu için Blok 0 olarak da adlandırılmaktadır ve de bu bloğun ödülü 50 BTC’ye denk gelmektedir. Bu 50 BTC’lik ödülün ise Satoshi Nakamoto tarafından kullanıma kapatılmış bir biçimde, cüzdanında bulunmakta olduğu söylenmektedir.

Bitcoin Yorum

            Günümüzde Bitcoin ve altcoinler oldukça popülerleşmiş bulunmakta. Bu da birçok geleneksel finans, borsa analistlerini uzmanlarını BTC yorumu yapmaya itmektedir. Sadece Bitcoin  yorum değil aynı zamanda diğer altcoin yorumları da pek çok farklı analist tarafından her gün onlarca kez değerlendirilmektedir.

            Bu analistlerin birçoğu Bitcoin fiyat hakkında oldukça olumlu konuşsa da Bitcoin’in sadece bir trend olduğunu düşünenlerin sayısı da pek az değil. Kim ne derse dersin 2020-2021 yılları arasında fiyatını neredeyse 20’ye katlayan en önemli getiriye sahip yatırım araçlarından biridir.

Bitcoin fiyat, Bitcoin al sat taktikleri, Bitcoin alınır mı? konuları tartışılırken Bitcoin yaratıcısı ise hala gizemini korumaktadır.

Gelin hep birlikte bu gizemli Satoshi Nakamoto kim, en olası ihtimaller kimler bir göz atalım.

Satoshi Nakamoto kimdir?

Dünya’da asırlardır açıklanamayan ve bilinmeyen birçok gizem bulunmaktadır. Mısır Piramitlerinden, Bermuda Şeytan üçgenine gizemini koruyan birçok olaya günümüzde  bir yenisi daha eklenmiş bulunmakta.

Kimdir bu Satoshi Nakamoto? Aslında yaratıcısının gerçek kimliğinin bilinmemesi, Bitcoin’in gizlilik ve merkeziyete ihtiyaç duymaması felsefesi ile oldukça uyumlu. Yıllardır bu sorunun cevabı üzerine birçok teori ve tahmin üretilmekte ancak henüz net bir kanıt sunulamamaktadır.

Gelin hep beraber bu tahminlerin içinde en kabul edilebilir olanlara bir göz atalım,

Dorian Nakamoto

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Mart 2014’te Leah McGrath Goodman tarafından bir Newsweek makalesinde, California’da bir akademisyen ve mühendis olan Dorian Nakamoto Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırılmıştır. Ancak araştırmalar devam ettiğinde bu olayın sadece bir isim benzerliği olduğu kabul edildi ve sonraki soruşturma Nakamoto’yu yarış dışı bıraktı.

Hal Finney

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Bitcoin esasında cypherpunk hareketinin bir ürünüdür ve bu hareketin temellerinden biri Hal Finney’di. Finney, bu toplulukta Bitcoin piyasaya sürülmeden önce ve sonra aktifti. Bununla birlikte Finney, tarihte Satoshi Nakamoto’dan ilk Bitcoin’i alan kişi olması ile birçok kişi için en ciddi Nakamoto adaylarından birisi. Ayrıca Finney yaklaşık 10 sene boyunca, Dorian Nakamoto ile aynı kasabada sadece birkaç blok ötede yaşamıştı.

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

 Bitcoin ile ilgili ilk tweeti atan kişi olan Finney 2014 yılında Phoenix, Arizona’da ALS komplikasyonları sonucunda öldü ve Alcor Yaşam Uzatma Vakfı tarafından dondurularak saklandı.

Nick Szabo

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Finney gibi, Szabo da erken bir cypherpunk’tı ve bu çevrede birçok insanla arkadaştı. 2005 yılında, üçüncü şahısların güvenine bağlı olmayan “Bitgold” adlı dijital para birimini varsayan bir blog yazısı yazdı. Bitcoin’in ortaya çıkışından önce yazılan ve Bitcoin’in tüm temellerini barındıran bu yazı, okları Nick Szabo’ya çevirdi. Szabo’nun, Nakamoto olması ihtimali hala göz önünde bulundurulurken, Bitcoin’in ortaya çıkış aşamalarında bir rol üstlendiğine ise birçok otorite tarafından kesin gözüyle bakılıyor.

Craig Wright

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Satoshi Nakamoto olduğu düşünülen kişiler arasında gösterilen en renkli karakterlerden biri, Avustralyalı bir akademisyen ve iş adamı olan Craig Wright. Calvin Ayre ile birlikte BSV(Bitcoin Satoshi Vision) isimli Bitcoin çatallanmasını(fork) kurdu. Ara ara kendisinin Nakamoto olduğunu belirten açıklamalarıyla birlikte, Wired ve Gizmodo’daki iki makale, Wright’ın Bitcoin’in arkasındaki kişi olabileceğini öne sürdü. Ancak daha sonraları gerçekleştirilen araştırmalar onun ayrıntılı bir aldatmaca gerçekleştirdiği sonucuna vardı.

Adam Back

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Nakamoto olma ihtimali en kuvvetli kişilerin başında Adam Back gelmekte. Özellikle 1998 yılında b-money hakkında yaptığı inceleme ve dile getirdiği sorunların birçoğu günümüzde Bitcoin ile çözülebilmekte. Bu durum da Adam’ın Bitcoin’in yaratıcısı olma ihtimalini güçlendiriyor. Youtube’da Adam Back’in Nakamoto olma ihtimalini değerlendiren bir video mevcut. Bu videoda, Nakamoto’nun yazdığı metinler ve Adam Back’in yazdığı yazılardaki İngiliz aksanı benzerlikleri ve cümle sonlarında bırakılan çift boşluk gibi ortak detaylar incelenmekte. Bununla birlikte birçok kişiyle mailleşen Nakamoto’nun Adam ile maillerinin bulunmaması da şüpheleri oldukça arttırmakta. Ayrıca CEO’su olduğu Blockstream şirketi de Bitcoin için en çok çaba harcayan şirketlerin başında gelmektedir.

Elon Musk

Bitcoin nedir? Kurucusu kimdir?

Son yılların en popüler yatırımlarından biri olan ve PayPal’dan, Tesla’ya, SpaceX’ten, SolarCity’ye birçok girişimi olan Elon Musk da özellikle son zamanlarda kişisel twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ile muhtemel Nakamoto adaylarından biri olarak görülüyor.

Bitcoin Satın Almak

Kripto para dünyasında, 2020-2021 yıllarında gerçekleşen bu önemli popülarite ve değer artışının gelecek yıllarda daha da fazla olacağı düşünülmekte ve gelecekte devletlerin de kabul etmesi ile birlikte yerini daha da sağlamlaştıracağı düşüncesi hakim.

Btc al işlemlerini gerçekleştirebilmek için yerli ve yabancı birçok kripto para borsası bulunmakta. %100 yerli yazılım ve ekibi ile Coinzo kripto para platformu, e-devlet onayı ve piyasadaki en uygun komisyon oranlarından birine sahip olması ile  rakiplerinin  arasında oldukça öne çıkmakta.

Ekonomi