BMW i4 tanıtıldı; işte yeni nesil elektrik gücünün ilk oyuncusu hakkında öne çıkanlar

BMW i4 tanıtıldı; işte yeni nesil elektrik gücünün ilk oyuncusu hakkında öne çıkanlar

Yeni nesil elektrikli ürün gamının ilk üyelerinden olacak BMW i4, konsept versiyonuna paralel olarak çizgileriyle dikkat çekiyor.

BMW’nin yeni nesil kokpit teknolojisi iDrive 8’i taşıyacak ilk modeli i4 planlandığı gibi resmi olarak tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl yine bu dönemlerde konsept olarak tanıtılan elektrikli otomobile bugün seri üretime hazır dinamikleri üzerinden bakma şansına erişiyoruz. Tanıtımında ortaya çıkarılan çizgilerine büyük oranda sadık kalınarak üretim bandına taşındığını gördüğümüz BMW i4, Coupe formlu sportif bir sedan otomobil çizgilerine sahip olacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse i4’ün satış süreci bu yılın son çeyreğiyle birlikte belirli pazarlarda başlatılacak.

BMW i4BMW i4

Açıklanan teknik nitelikleriyle BMW i4

BMW’nin i4 ürün gamını oluşturma çalışmalarına baktığımızda, farklı ihtiyaç ve kullanıcı kitlesine odaklanıldığını görüyoruz. Nitekim burada farklı güç ve batarya kombinasyonlarına sahip versiyonlar bizi bekliyor. Gelen ilk bilgilerde ailenin en yüksek versiyonunda WLTP standartlarına göre 590 kilometrelik menzilin sunulacağı görülüyor. En güçlü i4 versiyonu ise 530 PS’lik elektrik motor kombinasyonuyla karşımızda olacak. Aracın bu seviyede 0’dan 100’e hızlanması yaklaşık 4 saniye sürecek. Tanıtım etkinliğinde ailenin teknik niteliklerinde çok fazla detaya girilmemesi de dikkat çekti. Bu noktada herhangi bi kokpit fotoğrafının da paylaşılmamış olması da daha çok rakamlara odaklanılmasına neden oluyor. Modelle ilgili diğer detaylar önümüzdeki haftalarda açıklanacak. BMW yöneticilerinin tanıtım etkinliğinde içten yanmalı motorlarla ilgili yaptığı açıklamalar da dikkat çekti. Markanın içerisinde bulunduğu hazırlığa göre, 2025 yılın itibarıyla halihazırda satışta olan dizel ve benzinli motorların yarısı listelerden kaldırılacak.

İlgili Video

BMW iX tanıtımı

p>Kaynak: blog-genel.com

Teknoloji