Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen Alışkanlıklar

Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen Alışkanlıklar

Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen Alışkanlıklar

Diş sağlığı daha sağlıklı bir birey olma noktasında en gerekli sistemlerden bir tanesini karşılamaktadır. Özellikle bu bölgenin bakteriyel olması ve beslenmenin dişler aracılığı ile yapılması söz konusu alanın sürekli olarak temiz tutulmasına bakımının düzenli bir biçimde yapılmasına ve doktor kontrollerinin belirli bir rutin çerçevesinde ilerlemesine yönelik bir zorunluluğu ortaya çıkarır. Bu anlamda diş sağlığının tesis edilmesi sağlıklı bir birey olma yolunda önemli bir adımdır. Ancak insanların günlük yaşantı çerçevesinde birtakım alışkanlıklar geliştirdiğini ve bu alışkanlıkların mevcut diş sağlığına olumsuz yönde etkisinin olduğunu ifade edebiliriz. Diğer taraftan söz konusu alışkanlıkların kişilerin daha ziyade farkında olmayarak yaptığı davranışlar olduğu da bilinmektedir. Antalya diş hekimi diş sağlığını olumsuz yönde etkileyecek alışkanlıklar noktasında hastaları bilinçlendirmektedir.

  • Diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen alışkanlıklar hakkında birçok madde sıralamak mümkündür. Bunlar arasında ilki haddinden fazla çay ve kahve tüketimidir. Söz konusu içeceklerin içerisinde yer alan kafein oldukça güçlü bir maddedir ve sararmalarına sebebiyet vermektedir. Diğer taraftan sıcak tüketilen içecek olmaları diş etlerinin belirli bir miktarda manipüle olmasında etkilidir.
  • Dişleri kullanarak kapak açmaya çalışmak diğer bir zararlı alışkanlıktır. Genel olarak fark edilmeden yapılsa da dişlere kalıcı zarar vermesi oldukça yakın bir ihtimaldir.
  • Atıştırmalık tüketiminin sınırlarının olmayışı diğer bir maddeyi ifade eder. Atıştırmalıklar diş fırçalama rutininin zaman bağlamında dışında tüketilen yiyeceklerdir. Bu sebebe dayalı olarak da atıştırmalık tüketiminin ardından yiyecek artıklarının diş ve diş aralarında kalma süresi uzamaktadır. Buna bağlı olarak da plakların artması ve tartar gündeme gelmektedir. İlerleyen süreçlerde ise diş çürümelerine bir zemin hazırlanır.
  • Diş sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıklar arasında kabuklu yiyeceklerin dişlerle kırılarak açılması alışkanlığı yer alır. Halk arasında sıklıkla yapılan bu alışkanlık çoğunlukla diş çatlağı ve kırıklarına sebebiyet vermektedir. Diğer taraftan diş eti iltihaplarının da bu alışkanlıktan etkilendiği bilinir.
  • Diş gıcırdatmak diş sağlığını olumsuz etkileyen diğer bir nedendir. Bu durumun psikolojik temelli bir problem olduğunu bilmek ve buna göre davranmak akıllıca olacaktır. Diş doktoru Antalya söz konusu alışkanlıkların sebep olduğu hastalıklar hakkında hastaları aydınlatmaktadır.
Sağlık