Evi Olmayan Engelli Ve Gazilere Tokiden Ev Müjdesi

Evi Olmayan Engelli Ve Gazilere Tokiden Ev Müjdesi

Evi Olmayan Engelli ve Gazilere TOKİ’den Ev Müjdesi

Engelli vatandaşlar için birçok düzenleme temin edilmesi noktasında uzun zaman öncesinden bu yana çalışmalar sürdürülmektedir. Özellikle engelli vatandaşların daha rahat ve hayat kavuşması yaşam standartlarının yükseltilmesi bu anlamda öngörülen en önemli amaçları arasında yer almaktadır. Bilhassa mevcut kurallara uyulmaması noktasında mevcut yönetmeliklere uyulmayan durumların cezai müeyyidelere tabi tutulması da sağlanan diğer bir önemli durumdur. Bu sayede mevcut yönetmeliklerin daha da ciddiye alınır hale gelmesi planlanmaktadır. Engelliler ve gazilerle ilgili olarak 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu’nda birtakım değişikliklerin yapılması öngörülmektedir. Özellikle emlak haberleri arasında bir hayli dikkat çekici bulunan bu haberle ilgili olarak engellilere ve gazilere verilecek birtakım ayrıcalıkların önü açılmıştır.

Engelli ve gaziler ile alakalı olarak harp veya vazife malulü olan engellilere beyan ettikleri alanlarda konu temin edilmesi amaçlanan arasında yer almaktadır. TBMM’ye sunulan bu kanun teklifi ile ilgili olarak ortaya çıkacak tablo heyecanlı beklenmektedir. Aynı durumla ilgili dikkat çeken farklı detaylar de mevcuttur. Şehit yakınları ve gazilere yönelik olarak kendi mülkiyetinde konut verilmesi amaçlanmaktadır. Ancak söz konusu konut hakkının hakkın tanındı kimseler tarafından başkalarına devredilmesi imkânı tamamen ortadan kaldırılacaktır. Bu sayede ortaya çıkabilecek haksızlıkların da tamamen önüne geçilmiş olması beklenmektedir. Mevcut kanun teklifi ile alakalı görüşmeler devam etmekte olup komisyonlardan olumlu kararın çıkması arzu edilmektedir.

Toplu konut idaresince belirlenecek olan konutların farklı detayları da içerdiği görülmektedir. Bu detaylara göre şehit olanlar ile ilgili olarak şehit yakınlarına verilecek olan konutlar da önceliğin şehit olduğu görülmektedir. Diğer taraftan şehit eşi yoksa ev hakkının çocuklarına geçmesi söz konusu olmaktadır. Burada bahsi geçen detaylarını aynı zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışma kapsamına da girdiği anlaşılmaktadır. Bahsi geçen kanun teklifi ile ilgili olarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve çıkarılacak yönetmelikte mevcut hakların kapsamı gereken detayları ekleyecektir. Bu sayede oldukça önemli bir ihtiyaçlarının karşılandığı engelliler şehit yakınları ve gaziler birçok açıdan desteklenmiş olacaktır. Bahsi geçen kanun teklifinin kısa süre sonra sonuçlanması emlak haberleri dâhilinde beklenmektedir.

Genel Kültür