Google’dan Android uygulamalarının boyutunu azaltmak için yeni yol

Google’dan Android uygulamalarının boyutunu azaltmak için yeni yol

İnternet devi Google, Android uygulamalarının boyutları azaltmak için uzun zamandır çalışıyor. Şimdi ise süreçte ilginç bir dönem başlıyor.

Google, Android uygulamalarının boyutlarını azaltmak adına hali hazırda çok gelişmiş optimizasyonlar kullanıyor. Ancak bunlar bile modern uygulama boyutlarını düşüremiyor. Firma bu yüzden farklı bir yolun planını yapıyor. O da şimdilik “uygulama yükleme optimizasyonu” olarak geçiyor. Bu sistem ile Google, kişilerin uygulamaların hangi bölümlerini öncelikli olarak kullandığını belirlemek istiyor. Bunun için de anonim kullanıcı verilerinden / kullanıcı alışkanlarından yararlanılıyor. Firma elde ettiği veriler üzerinden gelecekte uygulamaları parça parça yüklenebilir hale getirecek gibi görünüyor. Bu sistem tam olarak tahmin edildiği gibi çalışırsa örneğin bir sosyal medya uygulamasının sadece ana akşını kullanan kişilerin, içerik üretim kısımları indirmesine gerek kalmayacak. Bu da ilk yükleme boyutunu ciddi olarak düşürecek. İçerik üretim kısmını isteyenler daha sonra ayrı yükleme yapacak.

Buna benzer bir durum şu an oyun dünyasında da yer alıyor. Örneğin kişiler bazı oyunların “multiplayer” kısmını oynamak için artık çok yer kaplayan senaryo kısmını sistemlerinden silebiliyor. Android özelindeki bu faydalı görünen özelliğin ise yakında iyice detaylanması bekleniyor.

Google, Android 12 üzerinde de aktif olarak çalışıyor

Yeni sürümde güzel özellikler / yenilikler yer alıyor. Örneğin işletim sistemi App Pairs isimli bir sistem ile de yolda bulunuyor. Bu sistem, işletim sisteminin aynı anda çift uygulama çalıştırma sürecini hiç olmadığı kadar iyi hale getiriyor.

Bu sistem tam olarak kişilerin iki uygulamayı üst üste açacak kısayollar hazırlamasına imkan tanıyor. Örneğin kullanıcılar YouTube ile Chrome’u tek pencerede üst üste aç şeklinde otomatik bir kısayol oluşturulabiliyor. Bu da gerçekten kullanışlı görünüyor. Özelliği henüz bitmediği ve ileride daha da iyi olabileceği aktarılıyor.

Kaynak: okuyuculari.com

Teknoloji