Huawei, 5G ile Apple ve Samsung gibi isimlerden para kazanacak

Huawei, 5G ile Apple ve Samsung gibi isimlerden para kazanacak

ABD ambargosu altında yer alan Huawei, dünyanın en önemli ismi olduğu 5G alanında kendisine yeni bir gelir kapısı açıyor.

Huawei, karşımıza en son HMS, HMS Core, AppGallery, Petal Search, Petal Maps gibi altyapılardan sonra Gmail’e rakip Petal Mail e-posta servisi ile çıkmıştı. Bu test edilen servis ile şirket bir kalemde daha bağımsızlık arıyordu. Şimdi ise firmanın sahibi olduğu 5G patentlerini Samsung ve Apple gibi firmalara kullanım karşılığı kiralama planı gündemde yer alıyor. ABD ambargosu nedeniyle gelirleri düşen firma, bu düşüşü gerçek anlamda hakim olduğu 5G tarafından kapatmak istiyor ve bu da oldukça mantıklı görünüyor. 5G teknolojilerinde her açıdan dünyanın bir numarası olan ve bu konuda binlerce patente sahip olan Huawei, patent kiralama sistemiyle 5G’nin yaygınlaşmasını da hızlandırabilir. Firmanın burada elde ettiği geliri ise arge sürecine aktaracağı belirtiliyor.

Huawei ekosistemi için kısa süre önce önemli açıklamalar yapılmıştı

Küresel olarak en iyi üç uygulama mağazasından biri olarak aktarılan AppGallery, MWC 2020 sırasında mobil ekosistemini genişletme planlarını açıklamasından beri devam eden gelişiminde birkaç kilometre taşına imza attı. Firma tarafından paylaşılan yeni rakamlar, Huawei Tüketici Elektroniği Grubu İcra Direktörü ve CEO’su Richard Yu’nun, Huawei’nin AppGallery’yi dünyanın her yerinden tüketiciler tarafından erişilebilen açık, yenilikçi bir uygulama dağıtım platformu yapma vizyonunu açıklamasından bir yıl sonra ortaya çıktı. Firmanın kendi ekosistemi için verdiği son veriler ise şöyle:

– Kayıtlı geliştiricilerin sayısı geçen yıla göre yüzde 77 artışla 2,3 milyona ulaştı ve AppGallery şu anda Çin dışında 300.000 geliştiriciye sahip.
-AppGallery’nin küresel kitlesi aylık 530 milyon aktif kullanıcıya ve Avrupa’da yıllık yüzde 61,5 artışla 42 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.
-Yıllık yüzde 118 artışla HMS Core ile entegre 120.000 uygulama, artık AppGallery’de mevcut
-2020’de uygulama dağıtımı bir önceki yıla göre 174 milyar adet artarak 384,4 milyara ulaştı.
-Bir yıl öncesine kıyasla platformda yüzde 500’ün üzerinde daha fazla oyun mevcut. Huawei kullanıcıları, AFK Arena, Asphalt 9: Legends, Clash of Kings ve daha fazlası dahil olmak üzere geçen yılki lansmanlarla dünya çapında yenilikçi yeni oyun deneyimini ilk deneyimleyenler oldu.

Kaynak: sondakikablog.com

Teknoloji