Lamine Parkenin Özellikleri

Lamine Parkenin Özellikleri

Çok sayıda parke türü günümüzde mevcut halde bulunmaktadır. Bu parke çeşitlerinden bir tanesi de lamine parke çeşididir. Lamine parkelerin çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler lamine parke türünün tercih edilmesindeki en önemli etken olmaktadır.

 Lamine Parke Nedir?

 Masif yapılı ahşap tabakaların, iki veya üç katman şeklinde, birbirine 90 derece açı ile lamine edilmesi işlemiyle elde edilebilen, 0 doğal yapılı olan ürünlere lamine parke adı verilmektedir. Alt katmanlarda genelde daha düşük değerdeki herhangi bir ağaç veya kontrplak kullanılmaktadır. Bu tabakada en yaygın kullanılmakta olan ağaç çeşidi İngilizce dilinde “rubberwood” olarak isimlendirilen botanik adı ise “hevea brasiliensis” şeklinde olan ağaç türüdür. Üst katmanındaysa ağacın bizzat kendisi bulunmaktadır.

 Lamine Parkenin Özellikleri Nelerdir?

 Lamine parkedeki “lamine” sözcüğü yapıştırma manasına gelmektedir ve birbirlerine yapışan katmanlardan meydana gelmiş bir malzemeyi ifade etmektedir. Standart lamine parkelerde yer alan üst katmanın kalınlığı 3 ile 6 mm civarında olmaktadır. Lamine parke seçimi sürecinde üst katmanda yer alan ağacın kalınlığına özen gösterilmelidir. Bunun sebebi aşınma durumunun daha az olmasını sağlamaktır. Bu açıdan bakıldığında lamine parke seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

 Lamine parke, yüzeyi cilalı ya da yağlı bir biçimde döşemeye hazır olmaktadır. İlk döşeme sonrasında cila ve sistire gerektirmemektedir. Ancak masif parkeler gibi tekrar tekrar sistire edilebilmektedirler. Lamine parke nitelikli, uzun ömürlü ve oldukça doğal özelliklere sahip bir döşeme malzemesidir. Her türden olan kullanıcının isteklerini karşılayabilecek bir kapasiteye sahip olan bu ürün alışılmış zemin kaplamalarından özellikle montajının hızlı ve oldukça kolay olması, kullanıma hazır bir şekilde mevcut olması, dayanıklı ve nitelikli cilası gibi avantajları ile ayrılmaktadır.

 Lamine Parkelerin Yapısı Nasıldır?

 Lamine parkelerin çeşitli renkleri ve şekilleri bulunmaktadır. Bahsedilen renkler özellikle lamine parkenin yapımı esnasında kullanılan hammaddelere göre değişiklik göstermektedir. Lamine parkelerin hammaddesinde çeşitli ağaçlar kullanılmaktadır. Bu ağaçların kendi içlerinde sahip olduğu doğal renkleri lamine parkeye esas rengini vermektedir. Bu sebepten dolayı da doğal nitelikteki ürünler olarak kabul edilmektedir. Bu özellikler lamine parkenin tercih edilme düzeyini artırmaktadır.

Genel Kültür