Rottweiler

Rottweiler

Rottweiler köpeğinin genel özelliklerini, bakımının nasıl yapılacağını, fiziksel özelliklerini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Rottweiler Köpeğinin Genel Özellikleri

Rottweiler köpeği, Romalılar tarafından Almanya’nın Rottweiler kasabasında keşfedilmiştir. Çok eski bir köpektir. Tam bir görev köpekleridir. Zekaları sayesinde eğitilmeye son derece uygundur. Tarih boyunca arama kurtarma, polis köpekliği alanlarında görev alarak insanların hayatını kolaylaştırmıştır. Görüntüsü biraz korkutucu olsa da sahiplerine son derece sadık, sevimli hayvanlardır. Zeki ve inatçı olan bu köpekler, sahipleriyle oyun oynamaktan çok zevk alırlar. Aynı zamanda meraklı ve gözlemcidirler. Öğrenmeye ve eğitime açıktırlar.  Agresif davranışlara eğilimlidir fakat doğru bir eğitim sonrasında uysal ve itaatkâr olurlar. Ataları çoban köpeği olduğundan dolayı, koruma içgüdüleri çok fazladır. Sahiplerini ve yuvalarını koruma eğilimi o kadar fazladır ki, bir tehlike sezdiklerinde durdurulmaları çok zor olabilir. Sahiplerine yoğun sevgi ve ilgi besleyen bu köpekler aksine tanımadıkları insanlara pek sevecen davranmazlar. Tanımadığı insanlara alışmaları zaman alabilir. Tek başlarına kalmaktan hoşlanmazlar. Kuyruklarının kesilmemesi gereklidir. Köpek sahiplenme düşüncesi olan insanların bu ayrıntıları bilmesi önemlidir

Rottweiler Köpeğinin Fiziksel Özellikleri 

Fiziksel olarak iri gözüken bu köpeklerin yanakları sarkık, kulakları düşüktür. Kısa tüylü olduklarından dolayı neredeyse hiç tüy dökmezler. Çok çevik görüntüsü olan bu köpekler belirgin kasları ile dikkat çeker. Aynı zamanda çok güçlüdürler. Bundan dolayı düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Geniş alanlarda koşmak isterler. Köpek sahiplenme isteğiniz varsa, bu köpeği beslemek için geniş alanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Fazla havlamazlar fakat tahmin edeceğiniz üzere havladıklarında sesleri çok kuvvetli ve kalın çıkar. Yükseklikleri erkeklerde 61-69, dişilerde ise 56-63 cm arasındadır. Siyah-maun ya da siyah-beyaz renkli kürke sahip olan bu köpeklerin kürkleri çift kaplamalıdır. Aynı zamanda kalın ve serttir.

Rottweiler Köpeğinin Bakımı

Kaliteli mamalarla beslemelisiniz. Kaliteli mamalar tüylerine de iyi gelecektir. Neredeyse hiç tüy dökmediğinden tüy bakımı kolaydır. Sık sık egzersiz yaptırmalısınız.  Aynı zamanda insanların ve hayvanların az olduğu geniş alanlarda uzun süre koşmasına fırsat vermelisiniz. Sözünüzü geçirdiğinizden emin olmalı ve tasmasız dışarı çıkarmamalısınız. Sevgi dolu olmalarına rağmen meraklı yapılarıyla dışarıdaki insanları korkutabilirler bu yüzden son derece dikkatli olmalısınız.

Genel Kültür