Shiba Token Nedir? Nereden Alınır?

Shiba Token Nedir? Nereden Alınır?

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının 2021 yılında gerçekleştirdiği büyük artış bir başka deyişle finans dilinde, boğa sezonu içerisinde birçok farklı trendler gözlendi. Bunlar; Defi (Merkeziyetsiz Finans), NFT (eşsiz, koleksiyonluk tokenlar), Fan tokenlar(spor kulüplerinin tokenları), BSC(Binance Smart Chain tokenları) ve son olarak da Dogecoin başta olmak üzere Shiba coin,Akita coin gibi köpeklerden, hayvanlardan esinlenilmiş meme tokenlar. Türk Lirası ile Shiba Almak için düşük komisyon oranları ile Coinzo’yu inceleyebilirsiniz.

Dogecoin ve Elon Musk

Elon Musk, şirketi Tesla Corp ile geliştirdiği ve gerçekleştirdiği araba teknolojisinden, uzay teknolojisine, güneş enerjisi sistemlerinden, yapay zekaya kadar çağın ötesinde projeleriyle günümüzün en önemli insanlarından birisi olarak kabul ediliyor ve twitter, instagram gibi sosyal medya mecralarında da ilgi ile takip ediliyor.

2021 yılında Bitcoin ve özellikle Dogecoin hakkında yaptığı açıklamalar ile kripto para piyasasının da önemli isimlerinden biri haline geldi. Twitter’da ciddi bir kullanıcı kitlesi olan Elon Musk’ın açıklamalarıyla Bitcoin Al işlemlerinde ciddi bir artış olduğu görülüyor. Ek olarak rakamlara baktığımızda Elon Musk’ın Dogecoin üzerindeki etkisi de fark ediliyor.

Shiba Token Nedir? Nereden Alınır?

bkz: investing.com sitesine göre Dogecoin/Dolar grafiği

            5 ay gibi çok kısa bir süre içerisinde neredeyse 100 kat değerlenen Dogecoin, Dünya’nın en çok yükselen değerleri arasında yer aldı. Şüphesiz ki bu yükselişin arkasındaki güç Elon Musk’ın twitter adresi. Belirli aralıklarla Dogecoin ile ilgili attığı tweet atarak, hiçbir zaman elindeki Doge’ları satmayacağını belirten Elon Musk’ın sıradaki hedefi ise Shiba coin.

Shiba nedir?

SHIBA; ismi Dogecoin ile bağdaştırılan shiba inu cinsi köpekten almaktadır. Kullandığı stratejiler ve imgeler ile Doge’a yakın bir çizgide konumlanan Shiba coin, kendisini Dogecoin Killer (Dogecoin Katili) ünvanı ile tanıtmaktadır. Aynı Dogecoin gibi ‘Meme’ yani şaka amacı ile oluşturulan Shiba token, kendi resmi internet sitesinde yer alan proje açıklamasında “kendiliğinden meydana gelmiş merkeziyetsiz bir topluluk oluşturma deneyi” olduğundan bahsediliyor.

Nedir, nasıl ortaya çıkmıştır?

Ryoshi isimli bir yazılımcı tarafından ortaya çıkarılan Shiba Inu, Ethereum tabanında ERC-20 standardını kullanıp ortaya çıkarılmış bir tokendır. Ryoshi, 2020 yılında Japonya Osaka’daki bir etkinlikte yakın bir arkadaşıyla kripto paralar hakkında konuştu, onunla vizyonunu paylaştı ve bu vizyonu hayata geçirmesi için arkadaşından yardım istedi.

Shiba Inu (SHIB)’in toplam arzı 1 kentrilyon adetle sınırlandırılmıştır. Ayrıca toplam arzının yüzde 50’si, Ryoshi tarafından Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e hediye edilmiştir. 2021 Mayıs ayının başında ise Vitalik Buterin Shiba Inu’larının %10’luk bir kısmını(1.5 milyar Dolar değerinde) Hindistan Covid Yardım Fonuna bağışladı. Geri kalan kısmını ise kullanılmamak üzere yaktığını belirtti.

Shiba Token Nedir? Nereden Alınır?

bkz: Vitalik Buterin’in etherscan.io üzerinden görüntülenen cüzdan hareketleri.

Koin-token yakma işlemi ne anlama gelir?

            Koin yakma işlemi, dolaşımda olan, coinleri dolaşımdan çıkarıp yok etme sürecidir. Bir daha geri getirilememek üzere yok edilen bu coinler sayesinde coinlerin toplam arzı düşer. Birçok kişi yakımdan sonra kripto paranın fiyatının ne olacağını merak eder. Bu konu hakkında net bir şey söylenmemekle birlikte genel olarak, finansın en temel bilgilerinden biri olan; arzın azalınca talep ve fiyatın artması beklenir.

Shiba Token Nedir? Nereden Alınır?

bkz: coinmarketcap.com sitesine göre Shiba/Dolar grafiği

            Grafikten de görüleceği üzere Elon Musk’un Shiba hakkındaki attığı tweetler ve Elon Musk Dogecoin ardından Shiba tokenı da destekliyor şeklinde çıkan söylentiler ile  büyük bir pump (yükseliş) yiyen Shiba Inu, Ardından Vitalik’in elindeki Shıba’ların belli bir kısmını bağış yapması üzerine büyük bir dump(düşüş) yedi.

ShibaSwap nedir?

SHIBA, ortaya çıktığından itibaren topluluğun önerileri ve istekleri doğrultusunda aktif olarak şekillendi ve şekillenmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Ryoshi’nin ilk önerisi de kalan tokenları yakmaya başlamak oldu.

Başarı yakalayan bu strateji sayesinde, Shiba zaman içerisinde daha da büyümeye başladı ve kısa sürede ShibaSwap adlı merkeziyetsiz borsanın duyurusu yapıldı. ShibaSwap borsasında; SHIB ve onun ardından geliştirilen LEASH ile BONE adlı tokenlar bulunmakta. Birçok otorite tarafından, Binance Smart Chain, Polkadot, Sol gibi benzer sistemlerin coinlere yaptığı büyük etki göz önüne alındığında, benzer bir sisteme sahip olan Shiba’nın daha yolun çok başında olduğu belirtiliyor.

Shiba yorum

            2021’e damga vuran ve adından oldukça söz ettiren Dogecoin’in ardından ona birçok yönden benzerliğiyle dikkat çeken ve Mayıs ayının en çok konuşulan kripto parası Shiba coin hakkında birçok olumlu yorum yapıldı.

Traders of Crypto’nun Kurucusu Antony Portno geçtiğimiz günlerde SHIB ile ilgili konuştu. 2021 yılında Dogecoin’in elde ettiği başarısının arkasından gitmeyi umut eden birçok altcoin olduğunu belirten Portno “DOGE uzun yıllardır piyasada ve kendini eğlenceli para olarak tanıttı. Shiba token da dogecoin yolundan ilerliyor ancak biraz daha manipülatif ve alaycı bir varlıktır.” dedi.

Mayıs ayında dünyanın en yüksek hacimli borsası Binance’de listelenen Shiba coin, artışta olan fiyatını daha da katladı. Binance Shiba’yı listelediğinde, tokenin fiyatı iki katına çıktı. En etkileyici olanı ise Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun “Bugün SHIB nedeniyle borsada ETH mevduat adreslerinin tükendiğini ” ve bunun borsada ilk kez olduğunu açıklayan tweetlemesi oldu.

Shiba yükselir mi ?

Birçok kişinin aklında benzer bir soru var Shiba token yükselir mi? Yükselirse ne kadar yükselir? Dogecoin gibi müthis bir yükselme grafiğine imza atar mı? Birçok analist bu konuda olumlu görüş bildirirken, sadece fenomen olma özelliğiyle değil ayrıca Shibaswap gibi önemli bir borsayı da bünyesinde barındırması sayesinde, Shiba tokenın önemli bir yükselişe imza atma potansiyeline sahip olduğunu bildiriyor.

Kripto para borsası AAX araştırma ve strateji başkanı Ben Caselin, Fortune ile yaptığı bir röportajda , “Shiba gibi meme tokenların sosyal birer fenomendir ve bu popülerlik ile yükselmesi beklenir”dedi.

Bir başka önemli Shiba yorumu ise Block Journal CEO’su David Hsiao’dan geldi. Hsiao “Herkes Shiba coinden bahsediyor, biz de bu meme coini satın alabiliriz.” diye belirtti.

Shiba coin yükselir mi bilinmez ancak en popüler kripto paralardan biri olduğu konusunda herkes hemfikir.

Shiba nereden alınır?

            Yabancı birçok borsada listelenen Shiba token, yerli borsaların birçoğunda ise henüz listelenmemekte. Yerli borsalar arasında Coinzo kripto para platformu ilk Shiba listeleyen borsaların başında gelmektedir. 2018 yılından itibaren hizmet veren Coinzo borsası, piyasadaki en düşük komisyon ücretlerinden birine sahip, bunun yanında E-devlet onayı sayesinde kullanıcı güvenliğini en yüksek seviyede tutan Coinzo, büyük yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı kripto para dünyasında bu zamanlarda sistemi yavaşlayan, çöken yerli ve yabancı borsalar arasından sıyrılarak, kullanıcı dostu bir borsa olarak öne çıkıyor.

Web: www.coinzo.com.tr


</p>
      </div><!-- Share items end -->

      <span class=Ekonomi