Tenis Oyunlarında Kullanılan Raket Ekipmanının Özellikleri

Tenis Oyunlarında Kullanılan Raket Ekipmanının Özellikleri

Tenis raketi, tenis maçlarında ya da tenis oyunlarında kullanımı gerçekleştirilmekte olan bir ekipmandır. Raket özelliklerinin ele alınabilmesi için üretimi ve kullanımı olan 3 adet raket türü vardır. Güç ve oyun geliştirme raketleri, tweener raketleri, kontrol raketleri olmak üzere 3 çeşit raket tipi vardır. Güç ve oyun geliştirme raketleri genellikle güç odaklı raketlerdi. Gücün kullanılması amacında kullanımı sağlanabilen raketlerdendir. Bu raketler uzun boylu, çerçeveleri sert ve kafa kısımları daha ağır olan raketlerdendir. Raketlerden güç desteği bekleyen oyuncular için bu raket türleri tasarlanmıştır. Tweener raketleri ise daha çok güç ve kontrol kombinasyonlarından oluşan raket türlerindedir. Hafif ve orta uzunlukta olan raket türleridir. Bu raketler, orta düzeyde güç desteği sağlamaktadır. Kontrol raketleri ise normal oyuncuların yanı sıra ileri seviyede veya profesyonel olan oyuncular için kullanılmaktadır. Ağır, ince ve güç desteği oldukça düşük olan raket türlerindedir.

Tenis Maçlarında Raket Tercihi Nasıl Olması Gerekir?

Tenis maçlarında seçilecek olan raket tercihi oyuncunun da durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Oyuncuların tenis oyununda olmuş oldukları seviye ve konumları, fiziki vücut ölçüleri de bunun için çok önemlidir. Tenis oyununda raket tercihi yapabilmek adına oyuncuların tercih edeceği raketler için belirli unsurlar vardır. Kafa ölçüsü, uzunluk, ağırlık ve denge, çerçeve sertliği ya da bir diğer ismi ile fame stiffness, grip sap sistemleri, raketlerin sap ölçüleri, denge noktaları, raketin kafa ölçüsü ve kordaj gerginliği unsurları vardır. Bu unsurların göz önünde bulundurulabilmesi oyuncular için çok önemlidir. Seviyeden seviyeye değişen oyuncular için seviyeden seviyeye de değişkenlik gösteren raket türleri üretilmektedir. Her oyuncu kendi fiziki özellik ve seviyesine göre de değişkenlik gösteren raketleri tercih etmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Tenis Maçlarında Uyulması Gereken Kurallar

Tenis maçlarının gerçekleştirilmesi için uyulması gerekli olan birtakım kurallar vardır. Bu kuralların en başında olanı ise maçların servis atışı ile başlamasıdır. Tenis topu, filenin üzerinden ya da yan tarafından geçerek rakip sahaya geçmesi gerekir. Kurallar dahilinde olmak üzere en yüksek puana sahip olan takım puanı kazanan takımdır. Her sette bir, üç ve beş sayılarını takip eden tek sayılardan oluşan sistemler olmalıdır. Toplar her vuruşta zarar göreceğinden maç içerisinde belirli bir süre sonra toplar değişikliğe gitmelidir.

Spor