Tenis Sporu Nasıl Oynanır

Tenis Sporu Nasıl Oynanır

Tenis, raketler ve tenis topu yardımı ile oynanan bir spordur. Bu sporda, oyuncuların ya da takımların tenis yardımı ile tenis topunu karşı takıma iletmesi gerekir. Tenis maçları ya da antrenmanları servis atışı ile gerçekleşir. Bir servi atışının yapılması için her oyuncu veya takımın 2 adet hakkı vardır. Hatasız olarak servis atışı yapılmasında maç başlamış olur. Karşısındaki rakibini savunmasız bırakacak, başarılı bir atış gerçekleştirebilmesi halinde puan oyuncu ya da takımın hanesine yazılmış olacaktır. Tenis sporunda puan kazanılması için ise setlerin tamamlanması gerekir. Set sistemi için ise bir maçta en az 3 ve en fazla da 5 adet set bulunabilir. 3 setlik bir maçta 2 seti alan ve 5 setlik bir maçta da 3 seti alan oyuncu ya da takım oyunda hanesine sayı yazdırmış olur.

Tenis Maçlarında Sayı Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Tenis maçlarında sayı sistemi 0’a 0’dan başlar. Daha sonra setler doğrultusunda sayı kazanılması ile beraber sayılar 15’er olarak artış gösterir. 15-30-40 ve en son 60.sayıya kadar gider. Eğer maç sonucunda sayılar berabere kalınmış bir durum içerisinde olur ise bu durumda da maç belirli bir süre boyunca uzatmaya gitmiş olacaktır. Tekli sayılardan oluşan 1-3 ve 5.setlerde takım veya oyuncular kort içerisindeki sahada yer değişikliğine gider. Maç sonucunda en fazla sayıya sahip olan takım da maçı kazanmış olan takım ya da oyuncu olacaktır. Maç içerisinde 2 adet takım yer alır. Oyuncu veya takım kavramlarının verilebilmesi için maçta toplam kaç kişi olduğu incelenir.

Bir Tenis Maçında Kaç Adet Oyuncu Yer Alabilir?

Bir tenis maçında en az 2 ve en fazla 4 adet oyuncunun yer alması mümkündür. Buna bağlı kalınması kaydı ile beraber takımlardaki oyuncu sayısı da en az 1 ve en fazla 2 kişiden oluşabilir. Tekli takım veya çiftli takım kavramları da bu sayıya bağlı kalınarak nitelendirilir. 4 adet oyuncunun yer aldığı yani takımlar içerisinde 2 adet oyuncun yer alması halinde “Double” takım terimi nitelendirilir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor