Tenisin Oynamanın Psikolojik Faydaları Nelerdir

Tenisin Oynamanın Psikolojik Faydaları Nelerdir

Tenis oynamanın kaslara ve kemiklere sağladığı faydaları herkes bilmektedir. Özellikle çocukların sağlığı için önemli bir spor dalı olan tenisin psikolojik olarakta faydası bulunmaktadır. Antrenörler tarafından ya da kişinin kendi başına oynadığı tenis ruhsal sağlığa iyi geldiği saptandığından beri kişiler tenis oynamayı hobi ve alışkanlık haline getirmiştir. Peki tenis oynamanın psikolojik faydaları nelerdir? Tenis oynamanın psikolojik faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir; 

  • Stres ve Depresyona İyi Gelir; Tenis, depresyonun başlangıç evresinde olan kişilerin depresyonu atlatması için en iyi olan spor dallarından biridir. Kişilerin hissettiği duyguları tenis topuna vurmasıyla yansıtmakta ve rahatlamaktadır. Özellikle iş adamlarının stresli olduğu dönemlerde sıklıkla yaptığı sporlardan birisi ise tenistir. 
  • Alışkanlık Kazandırır; Kişilerin belirlediği rutin aralıklar ve saatler arasında kendi iradeleriyle tenis oynaması alışkanlık kazandırmaktadır. Bu sayede kişiler düzenli pratik yapamaya ve herhangi bir sürede kolayca alışabilmektedir.
  • Pozitif Beden Algısı Oluşturmaktadır; Tenis sporu kişilerin en hızlı şekilde yağ yakmalarını ve vücuduna şekil vermesini sağlamaktadır. Tenis oyuncuları bu değişikliği farkettikçe istemediği görünümden çıkarak hedeflediği görünüme daha motive bir şekilde ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise kişilerde pozitif beden algısı oluşmaktadır.
  • Her türlü tenis ekipmanı ve tenis çantaları için tenis market’e bakabilirsiniz.
  • İnsanlarla Olan Uyum ve İletişimi Kolaylaştırır; Tenis oyununun en büyük unsurlarından birisi ise strateji oluşturmaktadır. Bu stratejiyi oluşturmak içinse takımdan destek almalı ve takıma destek verilmelidir. Destek sürecinde ise kişiler insanlarla olan iletişimini kuvvetlendirerek kalabalık ve takımlara kolay biçimde uyum sağlamaktadır.
  • Özgüveni Geliştirir; Tenis oyuncularda özgüveni arttırmaktadır. Oyuncular her topa vurduğunda ve galibiyet kazandığında benlik duygusunu geliştirerek özgüvenini arttırmaktadır. Kazandığı özgüven sayesinde ruhsal olarak yenilenen kişiler düşüncelerinde ve hareketlerinde yenilikçi bir yaklaşım oluşturmaktadır. Özellikle kaygı problemi olan kişilerin tenis sporuna yönlenip bu problemi yendiği ise uzman kişiler tarafından belirtilmiştir. 
  • Çalışma Disiplini Sağlamaktadır; Tenis ilk etapta oyuncuları zorlamaktadır. Ancak rakiple oynanan bu oyun kişilere hırs sağlamaktadır. Hırs nedeniyle ise oyuncular sürekli pratik yapmak isteyerek profesyonel hale gelir. Bu süreçte ise kişiler çalışma disiplini elde ederek kendilerine pek çok yönden artı kazandırmış 
Spor