Vinçler Ne İşe Yarar

Vinçler Ne İşe Yarar

Vinçler Ne İşe Yarar?

Vinç kiralama, genellikle halatlar, zincirler ve makaralar ile donatılmış bir makine olup, yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında yatay olarak hareket edebilen bir iş makinesidir. Özellikle ağır nesneleri kaldırmak ve başka bir yere aktarmak için uygundur. Bir veya daha fazla basit makineyi mekanik avantajlarla birleştirerek normal insan kapasitesinin ötesinde yükleri kaldırmak için kullanılır.

Vincin bağlı olduğu kısımlarda sürtünmeyi en aza indiren rulmanlar kullanılmaktadır. Sistemin hareket etmesini sağlayan elektrikli veya dizel motor bulunmaktadır. Kaldırma hareketinde yerçekimine karşı çalışan bir vinç, yatay sol-sağ hareketinde yerçekimine karşı çalışmaz.

Vinçler esas olarak yükleme, boşaltma ve elleçleme işlerinde kullanılır. Ağırlıklı olarak inşaat, endüstriyel alanlar ve imalatta ağır ekipman ve malzemeleri taşımak için kullanılır. Her vinç, işin türüne bağlı olarak birçok farklı biçimde gelir.

Bunlar mobil vinçler, kamyon vinçler (Hi-Up), sepetli vinçler, paletli vinçler, paletli teleskopik vinçler, kule vinçler ve liman vinçleri olarak sıralanabilir. Kullanılan her iş alanı farklıdır. Endüstriyel makinelerin elleçlenmesi, montajı, nakliyesi, konteyner elleçleme, elektrik direklerinin montajı, trafoların nakliyesi ve montajı, mimari boyama, camlama, reklam tabelaları ve yazıları, prefabrik binaların, beton blokların nakliyesi ve montajı ve bunların nakliyesi montajındadır, inşaat, çelik yapı, ulaşım ve montaj uygulamaları gibi mühendislikte kullanılan en önemli iş makineleridir.

Vinç Kiralama Süreci

Kiralık vinç çeşitleri arasında mobil vinçler, vinçli kamyonlar ve sepetli vinçler en yaygın olanlarıdır. Özel taşıma araçları yardımıyla çok ağır yüklerin kaldırılması, yüklenmesi ve boşaltılması çok kısa sürede ve mükemmel manevra kabiliyeti ile güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Altyapı ve üst yapı işlerinde, şantiyelerde yükleme ve boşaltma işlerinde, araç kurtarma ve çekme işlerinde ve gerektiğinde forkliftler (Hi-Up) ile taşıma işlerinde kullanılır.

Sepetli vinçler ayrıca yüksek bina cephelerinin boyanması, temizlenmesi, montajı ve demontajı gibi işlerde, reklam alanlarındaki tabela işlerinde ve çok yüksek yerlerde insanların rüzgarsız ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. İnşaat sektöründe en çok kullanılan vinçlerden biri de kule vinçtir. Kule benzeri gövde yapısı için adlandırılmıştır.

Genel Kültür