Vulva Renk Açma Ya Da Vajinal Beyazlatma

Vulva Renk Açma Ya Da Vajinal Beyazlatma

Son yıllarda kadınların bu sorunları sebebiyle sıkça hekimlere başvurdukları bilinmektedir. Halk arasında “vajinal beyazlatma” olarak bilinen bu rahatsız edici durumun artık çözümü oldukça kolaylaşmış durumdadır.

 Vulva Nedir?

 Kadın cinsel organı genel bir ifade ile “vajina” olarak adlandırılsa da bu doğru değildir. Zira kadınlarda “dış genital bölge” vulva olarak isimlendirilir. Ancak geniş kitleler tarafından “vajina” sözcüğü hem iç hem de dış genital bölge için kullanılmaktadır. Aslında vajinal beyazlatma denilen işlem doğru bir ifade ile “vulva beyazlatma” işlemidir ve böyle anlaşılmalıdır.

 Vulva Kararması Neden Olmaktadır?

 Bilhassa yaz aylarında plaj mevsiminin de açılması ile birlikte kadınlarda vajinal beyazlatma için çareler aramak yönündeki faaliyetler artar. Gerçekten de son derece rahatsız edici bu durum, kadının psikolojisini olumsuz etkilemekte ve kendini rahat hissetmeyen kadın içine kapanmakta, sosyal faaliyetlerden uzak durmakta kısacası kendini kötü hissetmektedir. Vajina ya da vulva kararmasının pek çok sebebi vardır. Bu sebepleri şöyle sıralamak mümkündür:

-Sürekli veya sık sık aşırı dar kıyafetler giymek.

-Cildin zamanla Ph dengesini bozan temizleyiciler kullanılması ya da deodorant ve kremler kullanılması bir diğer sebep olabilmektedir.

-İç çamaşırı seçiminde doğal malzemeden ürünler tercih edilmelidir. Eğer sürekli sentetik iç çamaşırı kullanılırsa zamanla bu durum da vajina kararmasına sebep olabilmektedir.

-Ped kullanımı diğer bir sebeptir. Regl döneminin dışında her gün yani günlük ped kullanımı da vajina kararmasına neden olabilmektedir.

-Bazı hastalıklar da vajinal renk koyulaşmasına neden olabilmektedir. Örnek olarak insülin direnci, polikistik over sendromu ya da obezite gösterilebilir.

-Vulva yani vajinal kararmaya ağda da neden olabilmektedir.

-Genital bölgede tüy dökücü krem kullanımı da vajinal kararmaya sebep olabilmektedir.

-Kadının aşırı sigara kullanımı zaten genel olarak cilt sağlığını bozan bir durumdur. Vajinal kararmasına da neden olmaktadır.

-Hamilelik ve doğum da vajinal kararmasına sebep olan başka bir nedendir.

Vajinal Beyazlatma Mümkün müdür?

 Pek çok sebebi olan vulva kararmasının sebep olduğu durumu tıbben tedavi etmek mümkündür. Günümüzde tıbbi olanaklar vajinal beyazlatma işlemini mümkün kılmaktadır. Bunun için vajinal beyazlatma alanında uzman bir hekime başvurmak gerekir. Alanında uzman doktor olan Opr. Dr. Timuçin Timuroğlu bu alandaki başarılı uygulamaları ile her kadın hastası için en uygun genital bölge renk açıcı işlemi tespit ederek gerçekleştirmektedir.

Sağlık