YouTube için test edilen çok faydalı telif hakkı denetim sistemi

YouTube için test edilen çok faydalı telif hakkı denetim sistemi

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, masaüstü tarafında içerik üreticileri çok memnun edecek bir test yapıyor. İşte ilk bilgiler;

YouTube, içerik üreticileri sık sık “telif hakkı” konusunda mağdur edebiliyor. İşte bunu en baştan engellemek adına firma yeni bir test yapıyor. Bu testin merkezinde videoların daha yayımlamadan önce telif hakkı ihlali konusunda kontrol edilmesi yer alıyor. Bu konuda otomatik bir sistem hazırlayan firma, böylelikle içerik üreticiye telif ihlalini önceden bildirecek ve böylece sorun daha video yayımlanmadan önce çözülebilecek. Bu gerçekten çok büyük bir kolaylık anlamına geliyor. Bu özellik başta sadece masaüstünde olacak gibi görünüyor ve şimdiden olumlu geri dönüşler alıyor. YouTube süreçte otomatik bir tarama gerçekleştiriyor ve telifli içerikleri ellerindeki veri tabanı üzerinden hızlıca belirleyebiliyor açıklaması yapılıyor.

YouTube en son bir vergi konusuyla gündeme gelmişti

YouTube, içerik üreticilere kısa süre önce bir e-posta gönderdi ve ABD dışında yaşayan içerik üreticileri fazlasıyla tedirgin etmişti. Firma bu e-posta’da tam olarak şunun duyurusunu yaptı: “Haziran 2021’den itibaren Google, ABD’deki izleyicilerden elde ettiğiniz kazançlardan ABD vergileri için kesinti yapmaya başlayabilir. Lütfen ABD vergi bilgilerinizi AdSense üzerinden en kısa sürede gönderin. Vergi bilgilerinizi 31 Mayıs 2021’e kadar sağlamamanız durumunda Google’ın, dünya genelindeki toplam kazancınızdan %24’e kadar kesinti yapması gerekebilir. ABD’de ikamet eden bir içerik üreticiyseniz vergi bilgilerinizi daha önce göndermiş olabilirsiniz. Emin olmak için AdSense hesabınızdaki vergi bilgilerini kontrol edin.”

Kaynak: birguncel.com

Teknoloji